روستای بوژان از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور در۱۳ کیلومتری شمال شرقی نیشابور و۱۲۰ کیلومتری مشهد قرار گرفته است . این روستای کوهپایه‌ای که در ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود استقرار یافته دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است . روستای بوژان با بافت مسکونی متمرکز در شیب ملایم استقرار و کوچه‌های پیچ در پیچ و نامنظم دارد و معماری سنتی روستا، بسیار زیبا و شبیه روستاهای پله‌ای است. ارتفاعات بلند‌، باغ‌های سرسبز، آبشار، حواشی رودخانه و بافت مسکونی پلکانی روستا گسترده شده و در فصول مختلف سال، چشم اندازهای رویایی و رنگارنگی پدید می‌آورد و دوستداران طبیعت را شگفت زده می‌کند.

آبشار بار نیشابور در استان خراسان رضوی واقع است. شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است، شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است، زنان در بار با رنگ شال‌هایشان شناخته می‌شوند، بدینصورت که کسانیکه شال سبز سر می‌کنند سید و شال سفید، آبی، و قهوه‌ای نشانه عام بودن آن‌ها است.

اگر می خواهید در یک سفر پرخاطره، هم آثار تاریخی ببینید، هم از زیبایی های طبیعت لذت ببرید، هم با صنایع دستی منحصر به فرد ایرانی آشنا شوید و هم دست پر از سفر برگردید، ما هم مثل «عطار نیشابوری» در «تذکره الاولیا» روستای «خروُ» نیشابور را به شما پیشنهاد می کنیم.در بافت تاریخی روستای «خرو»، می توانید معماری صد سال پیش ایران را از نزدیکی ببینید. ارتفاعات سرسبز «خرو» و آبشارهای روستای هم گوشه ای از طبیعت دیدنی کوهپایه بینالود را به نمایش می گذارد اما این روستای پلکانی و  زیبا، بیشتر به آلوهایش معروف است، آن قدر که لقب پایتخت آلوی ایران را از آن خود کرده است.

باغرود نیشابور؛ زیبایی در دره‌های بینالود

باغرود منطقه‌ای سبز و پوشیده از درختان سیب و گردو و گیلاس است که در دامنه‌ی رشته کوه بینالود و در دره قرار گرفته و رود آب در آن جریان دارد. آب و هوای این منطقه مسافران بسیاری به سمت خود می‌کشد. در منطقه‌ی باغرود اردوگاه تفریحی شهید رجایی قرار دارد و ورود به آن برای عموم آزاد است. در مسیر باغرود روستای برف ریز قرار دارد. این روستا به دیدبان شهر نبشابور نیز معروف است. این منطقه از برف گیر ترین مناطق است و به همین دلیل به آن برف ریز می‌گویند. سایر جاذبه‌‌های گردشگری موجود در منطقه‌ی باغرود می‌توان به سد خاکی، دریاچه پرورش ماهی، باند پروازی هواپیمای گلایدر، مزارع زعفران و زنبورداری اشاره کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی