به گزارش عطار نیوز، نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در مراسم روز ملی خیام در محل دانشگاه نیشابور گفت: خیام دارای جنبه‌های مختلفی است. شرایط آن موقع اروپا و آمریکا به همه‌گیر شدن اشعار خیام کمک کرد به‌نحوی‌که حتی در برخی مدارس به‌عنوان مطلب درسی تدریس می‌شد.

حمید گرمابی افزود: خیام در دربار سلجوقی در کنار اساتید نظامیه‌ها مراتب علم را گذراند و به مدت هشت سال مشغول بررسی و تحقیق بر روی گاه‌شمار می‌شود.

وی تأکید کرد: خیام ۱۲ گروه ستاره‌ای را مشخص و در طول سال‌ها بر روی آن‌ها نظارت داشتند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در نیشابور کمتر از ۱۰ مرکز دانش‌بنیان داریم و دور افتادن از مرکز باعث این اتفاق شده است، امیدواریم مشکلات این مراکز حل شود.

وی افزود: نیازمند مساعدت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور برای حمایت از صندوق حمایتی از مراکز دانش‌بنیان هستیم.

گرمابی تأکید کرد: در نیشابور با آن چیزی که باید باشیم فاصله‌داریم و امیداریم بتوانیم سهم کوچکی در گسترش علم داشته باشیم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: هنوز مسئولین ما روزهای ملی را در برنامه های خود قرار نداده اند و استاندار در این روز برنامه ای در شهرهای دیگر استان برنامه ریزی کرده است که این جای تاسف است.

هاجر چنارانی تاکید کرد: نیشابور شهر مزین شده به امام رضا(ع)، کسانی که در روز خیام شرکت می کنند به این شهر نمی افزویند بلکه به اعتبار خودشان اضافه می کنند، آن چه در نگاه خیام بسیار قابل توجه است، عام نگری و خاص نگری این شخصیت علمی است.

وی گفت: خیام در بین ادبای اسلامی نگین درخشانی در فرهنگ و ادب کشور و شهر ما است، ما باید این سوال را مطرح کنیم که با چه کار می شود در تاریخ نمرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی