به گزارش عطارنیوز، میثم ظهوریان بعدازظهر امروز در مراسم معنوی اعتکاف تشکیلاتی نیشابور در محل مسجد جامع این شهر گفت: کار فرهنگی گلخانه‌ای یعنی کاری که سازمان‌دهی و ارتباطی با مردم ندارد یکی از آفت‌های امروز کار فرهنگی جامعه ما است.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی تصریح کرد: بعضی وقت‌ها انتظار داریم مخاطب به ما مراجعه کند که اشتباه هست، به همین دلیل برخی مجموعه‌ها که در سطح جامعه نیستند نمی‌توانند گسترش بدنه داشته باشند.

وی افزود: اگر پارک محله محل تجمع مردم هست، باید برنامه‌ها در آن مکان برگزار شود.

ظهوریان خاطرنشان کرد: آسیب بعد به نام سندرم جذب حداکثری نام گذار کرده‌ام، در بخشی از بدنه جامعه حزب‌اللهی تعبیر غلطی وجود دارد که نتیجه‌اش وادادگی در فرهنگ و کنار گذاشتن آرمان‌ها می‌شود.

ظهوریان بیان داشت: رهبری اعتقاد دارد که جذب به معنای بالا کشیدن مخاطب به سمت آرمان و هدف است ولی بعضی‌ها اشتباه فکر‌ می‌کنند که رفتارشان را باید به سطح جامعه نزدیک کنند که نمونه این موضوع در بحث حجاب اتفاق افتاده است که جذب را مهم‌تر می‌دانیم.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی افزود: بعضی‌ها فکر می‌کنند باید ابتدا فرد را به خودمان جذب کنیم و برای این امر باکارهای آن‌ها موافقت می‌کنند. این اشتباه در معنی جذب حداکثری است.

وی خاطرنشان کرد: این جذب حداکثری در عرصه سیاست بسیار زیاد است و در انتخابات این اشتباه بیشتر اتفاق می‌افتد نمونه آن را در سال ۸۴ کاندیدای اصولگرا بود که تبلیغات لیبرالی‌تری داشتند.

ظهوریان تأکید کرد: مردم عادی خوانش‌شان با دیدگاه فرد فرق دارد ولی اتفاقی که در عمل‌ افتاد این است که باکارهایمان نظام فکری مردم به‌جایی نزدیک می‌شود که اتفاقاً نقطه قوت جریان غرب‌گرا هست.

وی افزود: شاخص‌های فرهنگی باید در اقدامات سیاسی هم وجود داشته باشد،‌ حتی در فعالیت‌های فرهنگی ما نیز سیاست زدگی بسیار زیاد است و این آسیب است.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی تصریح کرد: مثلاً اگر ‌فساد در حزب ما باشد آن را برجسته نمی‌کنیم ولی اگر‌ جناح مخالف باشد بسیار بزرگ می‌کنیم.

ظهوریان گفت: گاهی وقت‌ها مسائل سیاسی می‌شود متن و شاخص‌های انقلاب به کنار‌ می‌رود. در بحث‌ تشکیلات مشکل این نیست که تشکیلات نداریم، ما از بسیج سازمان‌دهی شده تر‌ نداریم‌، اگر‌ مشکل فقط تشکیلات است چرا از این ظرفیت استفاده نمی‌کنیم؟

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم یک بخش‌هایی واقعاً فقر محتوا است، باید محتوا و سازوکارهای تشکیلات برای تربیت نیروهای حزب‌اللهی را تقویت کنیم.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی گفت: بعضی وقت‌ها با اسم جذب حداکثری هر‌ کاری را می‌کنیم و گاهی تنگ‌نظری می‌کنیم و حاضر ‌نیستیم با کسی ‌که حتی در یک مورد اختلاف داریم دورهم جمع‌شویم. نباید نه بی‌هویت و نه متحجر شد بلکه باید تعادل ایجاد کرد.

وی افزود: جریان ضدانقلاب حتی نیروهای صفرش را تبدیل به نیروی فرهنگی ‌می‌کنند، در مورد اتفاق‌های ترویج بی‌حجابی‌های اخیر طبق تحقیقات افراد با کمترین سطح تحصیلات به نیروی فرهنگی‌ مخالف تبدیل‌شده بودند.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: گاهی وقت‌ها مستقیم گویی جریان عکس می‌دهد و گاهی نیز مستقیم گفتن بهتر جواب می‌دهد و این باید برنامه‌ریزی شود.

ظهوریان افزود: گاهی نیز بخشی نگاه کردن به دین آفت ما است، مثلاً از دین فقط حجاب را نگاه می‌کنیم درحالی‌که ازنظر ضریب، عدالت از حجاب بالاتر است.

وی بیان داشت: الآن نیز بعضی از جریان‌های حزب‌اللهی از آن طرف افتاده‌اند و فقط به عدالت و اقتصاد چسبیده‌اند و حجاب را فراموش کرده‌اند، باید به همه بخش‌های دین بر اساس ضریبش تصمیم اقدام کار فرهنگی بگیریم.

ظهوریان گفت: علاوه بر اینکه در یک حوزه فرهنگی باید تخصص پیدا کنیم ولی باید در بخش‌های دیگر اطلاع داشته باشیم.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی بیان داشت: ما باید بخش‌بندی مخاطب نیز داشت باشیم و هم در قالب و هم در نوع بیان تنوع ایجاد کنیم.

وی تأکید کرد: فضای یاس و ناامیدی به‌واسطه مشکلات اقتصادی در برخی بدنه انقلابی و حزب‌اللهی دیده می‌شود درحالی‌که رهبری کلید پیشرفت را امید عنوان کرده‌اند، برخی از دلایل این ناامیدی ایجاد نوستالژی‌های غیرواقعی از گذشته مانند دهه ۶۰ است درحالی‌که در هر دوره‌ای فساد و مشکل بوده است.

ظهوریان گفت: فرق امام با بعضی از ما در این است که ایشان در قبل از انقلاب درحالی‌که مظاهر فساد در ‌همه‌جا دیده می‌شد، جوهره دینی را در ‌مردم می‌دیدند.

وی خاطرنشان کرد: ما به علت نداشتن نگاه تمدنی و تاریخی فکر‌ می‌کنیم انقلاب ازدست‌رفته است درحالی‌که دسترسی به فساد آسان‌تر شده است ولی در همین فضا شهید حججی‌ها سر بر می آرود.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) فضایی را فراهم کرد که افراد تربیت شدند. برخی سعی می‌کنند با ندیدن مشکلات همه‌چیز را خوب ‌جلوه دهند، این افراد باعث کرختی جامعه می‌شوند و عده دیگری همه‌چیز را ازدست‌رفته می‌بیند، این دو نگاه به یکجا می‌رسد و آن ناامیدی از آینده است.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی تأکید کرد: وجه تمایز امام خمینی (ره) با دیگران این بود که به مردم اعتماد داشت و با مردم انقلاب‌ کرد و با همان‌ها انقلاب را ادامه داد، ایشان برخی از مشکلات را با خود مردم رفع کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی