هاجر چنارانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز، در خصوص نقش بسیج در سند چشم انداز کشور گفت:  با نهایت تعجب در هیچ قسمت از سند چشم انداز به صورت مستقیم و شفاف به ارکان مهم و مردمی بسیج اشاره نشده است، که در واقع این یک کاستی در تنظیم سند چشم انداز تلقی می گردد.

وی افزود:  بسیج یک تشکل مردم نهاد است که ارتباط ارگانی و تشکیلاتی با حاکمیت و نظام دارد، ساختار مردمی در کنار تشکیلات منظم حاکمیتی، بسیج را به یک مجموعه مهم و اثرگذار تبدیل نموده است.

چنارانی گفت:  به طور عموم بسیج با ساختاری منسجم و یکپارچه در سراسر کشور به فعالیت می پردازد و در شهرستان های نیشابور و فیروزه نیز همچون سایر نقاط کشور مجموعه بسیج مشغول فعالیت های متعدد و متنوع در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی و فرهنگی می باشد.

وی افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران پس از پشت سر نهادن مشکلات و سختی های فراوان از یک نهال نو پا به یک درخت تنومند و مستحکم تبدیل شده است، اما دشمنان این مرز و بوم همواره به دنبال تخریب و تضعیف و ضربه زدن به این انقلاب هستند، امروز کشور عزیزمان ایران در گیر یک جنگ تمام عیار در حوزه فرهنگ و اندیشه و محتواست، به فرموده رهبر معظم انقلاب امروز کشور در مواجه با جنگ نرم قرار دارد.

نماینده نیشابور و فیروزه با اشاره به جنگ نرم دشمن گفت: سوال این است که اتاق کنترل و مجموعه فرماندهی این جنگ نرم که سخت تر و خطرناک تر از جنگ های کلاسیک قبلی ست، کجا است؟ چه کسی و چه مجموعه ای مسئولیت رصد، شناسایی و مقابله با تک و پاتک های دشمن را بر عهده دارد؟ واقعا این سوال مطرح است که اتاق فرماندهی مقابله با جنگ نرم کجا است؟ آیا وظیفه مجلس است؟ آیا دولت این مسئولیت را بر عهده دارد و یا قوه قضائیه؟ این سوالی ست که باید به آن پرداخت و وجوه گوناگون آن را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی ادامه داد: به نظر بنده خط مقدم جنگ نرم بدنه مردم و توده های مختلف جامعه می باشند، بسیج به عنوان یک مجموعه مرتبط و واسطه میان مردم با دولت و حاکمیت می تواند مسئولیت فرماندهی جنگ نرم را بر عهده گرفته و توطئه ها و نقشه های شوم دشمن را با کمک مردم و حمایت های دولت و مجلس و قوه قضائیه خنثی نماید، اما برای پذیرش این مسئولیت مهم نیاز به قانون، برنامه، بودجه و راهبردهایی است که بتواند بسیج را به خوبی در محور فعالیت های آن تثبیت نماید و کارکردهای مورد نیاز را در وقت مناسب و زمان مناسب به انجام برساند.

چنارانی گفت: از کارکرد های اصلی بسیج می توان به سازندگی معنوی و فرهنگی، بازدارندگی همه جانبه، توسعه و سازندگی، برقراری ارتباط بین مسئولین و مردم اشاره کرد.

وی بیان کرد: در بخش سازندگی معنوی و فرهنگی، بسیج می تواند جامعه را در مسیر اصلی اسلام سوق داده و حرکت فی سبیل الله را نهادینه نماید، خداجویی، تکلیف گرایی، از خودگذشتگی، ایثار و عمل به وظایف انقلابی و قانونی از اصول بنیادین و اساسی بسیج می باشد که می بایست در فرهنگ جامعه توسعه داده شده و نهادینه گردد و سایر فعالیت های اجتماعی نیز ذیل آن روحیه فرهنگ بسیجی شکل گرفته و اجرا شود.

نماینده نیشابور و فیروزه با اشاره به سند چشم انداز بیست ساله گفت: در سند چشم انداز بیست ساله کشور بر هویت اسلامی و انقلابی ایران تاکید شده که حفظ آن نیاز به یک کار فرهنگی عمیق و اصولی دارد که بدون کمک بسیج امکان پیاده سازی آن مقدور نخواهد بود.

وی ادامه داد: در بخش دیگری از سند چشم انداز، ایرانی امن، مستقل، مقتدر، با بازدارندگی همه جانبه و پیوستگی مردم و حکومت ترسیم و تاکید شده است، پیوستگی ارکان نظام با مردم و بازدارندگی همه جانبه بجز در بستر بسیج امکان تحقق نخواهد یافت.

چنارانی گفت: مولفه های ثانویه ای در تقویت بسیج نقش دارد که می توان آنان را به دو بخش سلبی و ایجابی تفکیک کرد، در مولفه های ایجابی مفاهیمی همچون امانت داری، وفای به عهد، حقوق مساوی و برابر برای همه افراد را می توان ذکر کرد، و مولفه های سلبی، پرهیز از تهمت و دورغ و غیبت و کینه ورزی و نیرنگ و ریا می باشند که می بایست اقشار مختلف مردم از آسیب ها و زیان های آن آگاه بوده و از آن دوری نمایند.

وی ادامه داد: در مجموع باید گفت حضور بسیج در هر بخشی از جامعه که موجب تقویت مولفه های فوق گردد، هم به گستردگی و جامعیت بسیج کمک می کند و هم موجب استحکام و رشد معنوی جامعه خواهد شد.

نمالینده نیشابور و فیروزه گفت: از آسیب های ثانویه می توان به بی نظمی و اختلال ساختاری و فکری ناشی از ضعف دولت ها در اجرای برنامه های رفاهی و فرهنگی و اجتماعی، نام برد. مفاسد اقتصادی، وادادگی و انفعال مسئولین و تبعیض و بی عدالتی از دیگر آسیب ها و آفت هایی ست که جامعه اسلامی را تهدید نموده و به خطر می اندازد. بدیهی ست که در هر بخش و هر قسمتی که جریان و ساختار بسیج و روحیه بسیجی حاکم است آن آسیب ها و آفت ها به حداقل رسیده و بعضا از بین رفته است، به همین علت است که نظام جمهوری اسلامی ایران شاهد رویش های ست که نسل جوان و پویا و فعال امروز را شکل داده است و این جوان مومن انقلابی در حوزه های مختلف علمی و فرهنگی و اجتماعی موجب افتخار و سربلندی ایران عزیز شده است و نمونه بارز آن شهدای جوان مدافع حرم به ویژه جوان غیور وشجاع شهید محسن حججی ست که در بستر بسیج و با فرهنگی غنی اسلامی رشد نموده و با شهادت خود موجب عزت و اقتدار کشور و نظام اسلام را فراهم آورد.

وی بیان کرد: بنده به عنوان یک بانوی بسیجی مدت ها در میان توده های مردم زحمتکش و رنج کشیده زندگی کرده ام و از سال ها پیش با ملحق شدن به جامعه پویا و ارزشمند بسیج توانسته ام از مجموعه عظیم و معنوی بسیج حداکثر بهره را برده و امروز خود را نماینده بسیج و بسیجیان شهر و دیار خود می دانم و برای یاری آن عزیزان از هیچ کاری کوتاهی و دریغ نخواهم کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی
حوادث