هاجر چنارانی نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز در خصوص بودجه سال جدید گفت: بودجه شاهرگ حياتي دولت است، دولت تمام فعاليت هاي مالي خود، اعم از كسب درآمد و پرداخت هزينه ها براي اجراي برنامه هاي متعدد و متنوع خود را در چارچوب قانون بودجه انجام مي دهد بنابراين بودجه آيينه تمام نماي همه برنامه ها و فعاليت هاي دولت بوده و نقش بسيار مهم وحياتي در توسعه اقتصاد ملي ايفا مي نمايد.

وی افزود: با گستردگي وظايف دولت و پيوند آن با وضعيت عمومي اقتصاد كشور، لازم است مكانيزم كنترلي بر روي مخارج دولت تقويت گشته وبهبود يابد، لذا سيستم هاي برنامه ريزي، كنترل و مديريت منابع بخش عمومي مطرح مي گردد تا تصميم گيرندگان را قادر سازد ديد جامع تري پيدا كرده و اطلاعات وسيعي در مورد نتايج عملكردها و هزينه هاي اجراي فعاليت ها داشته باشند.

چنارانی در خصوص بودجه سال آینده گفت: ويژگي و وجه تمايز بودجه بندي سال آينده از سيستم بودجه متداول سالهاي قبل، مي بايست تاكيد بر روي اهداف، نتايج و منابع حاصل از هريك از اقلام هزينه ها و يافتن پاسخ به اين سوال باشد كه درآمد ها به چه منظور و در كجا هزينه مي شود، اين موضوع بسيار مهم بوده و در حقيقت رسيدن به بودجه عملياتي به همين معنا مي باشد و توجه مجلس بر اين حوزه متمركز خواهد شد.

 

وی بیان کرد: اختصاص هدفمند اعتبار به فعاليت هاي هرسازمان مي تواند ضمن شفاف سازي نحوه توزيع منابع، امكان پايش عملياتي و انتظار براي دسترسي به نتايج هزينه ها را فراهم سازد، استفاده از روش بودجه بندي عملياتي گام موثري در افزايش كارآيي و اثر بخشي اعتبارات خواهد بود.

چنارانی گفت: به عبارتي ديگر بودجه بندي را فرآيند تخصيص منابع موجود به نيازهاي نامحدود مي دانيم، مجموع كوشش هايي كه صرف تدوين بودجه و تخصيص منابع مي شود به منظور حداكثر استفاده از منابعي است كه معمولاً در حد كفايت نمي باشد. بنابراين در راه رسيدن به اهداف مطلوب تر ضرورت دارد به نحوي از منابع محدود استفاده گردد كه در تبديل كل منابع به پول بتوان گفت با حداقل هزينه، حداكثر استفاده به عمل آمده است.

وی افزود: مجلس با تاكيد و پيوند دادن بودجه و برنامه به عنوان معياري براي تجزيه وتحليل رفتار و فعاليت هاي دولت براي دستيابي عميق تر به رفاه اقتصادي تمركز خواهد كرد.

نماینده نیشابور و فیروزه گفت: باید ميزان درآمد هاي دولت اعم از ماليات و فروش نفت و گاز و ميعانات گازي و درآمدهاي ناشي از هدفمند كردن يارانه ها را كنترل نمود و مخارج دولت را بر اساس آن درآمد ها تنظيم نمايد.

 

وی ادامه داد: بودجه باید داراي اين ظرفيت باشد كه به عنوان ابزار و عامل استراتژيك براي رويارويي با حوادث غير قابل پيش بيني مورد استفاده قرار گيرد، استراتژيك و راهبردي بودن بودجه از مهمترين شاخص هايي ست كه انتظار مي رود در بودجه سال آينده به طور ويژه مورد توجه قرار گيرد لذا مجلس راهبردي بودن بودجه سال آينده را قطعا در اولويت خود قرار خواهد داد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی
حوادث