هادی ترقی رییس کمیسیون عمران پارلمان شهری نیشابور در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز گفت: یکی از اولویت های اصلی شورای پنجم، حمایت از مناطق کم برخوردار است که سعی شده در لایحه عوارض صدور پروانه ساختمانی که اخیراً به تصویب شورا رسید، مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: شورا و شهرداری تلاش کردند تا در این لایحه ضمن تسهیل شرایط اخذ پروانه برای همه شهروندان، به طور ویژه مشکلات مردم در مناطق کم برخوردار را مرتفع کنند.

ترقی با اشاره به اینکه یکی از شرایط پیش رو در این مناطق ساخت و ساز در کاربری های مغایر با کاربری تعریف شده برای زمین ها است، اظهار داشت: در همین چارچوب و در لایحه جدید نحوه محاسبه عوارض پروانه ساختمانی اجازه داده شده است تا با حفظ کاربری حقیقی آن زمین، جهت احداث بنا پروانه ساختمانی صادر شود.

عضو شورای اسلامی شهر نیشابور پایین بودن مساحت بنای ساخته شده در زمین های قولنامه ای که در سند ششدانگ اصلی مساحتی بیشتر از ۵۰۰ مترمربع دارند را یکی دیگر از شرایط پیش روی افرادی دانست که تمایل به گرفتن پروانه ساختمانی دارند و گفت: تا پیش از این صاحبان اینگونه ملک ها می بایست بر اساس تبصره ۳ ماده ۱۰۱ قانون شهرداری مبلغی تا سقف ۴۳/۷۵ درصد متراژ تحت تصرف را بر اساس قیمت زمین در ازای تأمین سرانه فضای عمومی و خدماتی و همچنین تأمین اراضی مورد نیاز شوارع و معابر عمومی به شهرداری پرداخت می کردند، که با تصمیم شورا، شهرداری این مبلغ را از افرادی که اقدام به دریافت پروانه ساختمانی کنند، به میزان کمتری اخذ خواهد کرد.

وی هزینه بالای پیش بینی شده برای اخذ پروانه ساختمانی را از دیگر معضلات شهروندان نیشابوری در مناطق کم برخوردار عنوان کرد و افزود: در گذشته حداقل قیمت منطقه ای برای هر متر زمین در این مناطق ۳ هزار تومان بود که در لایحه جدید به ۴۵۰ تا ۷۵۰ تومان کاهش یافته است.

ترقی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه بسیاری از خانه های شهروندان در مناطق کم برخوردار تک واحدی است، چنانچه صاحبان اینگونه ملک ها اقدام به دریافت پروانه ساختمانی کنند دیگر نیاز به اختصاص فضایی برای پارکینگ در محدوده ساخته شده بنا ندارند و می توانند از حیاط منزلشان به عنوان پارکینگ استفاده کنند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی