%d8%af

به گزارش عطارنیوز، جواد هروی، متخصص و جراح ارتوپد زانو، شانه، لگن و مفصل ران در گفت‌وگو با خبرنگار «نبض شهر»، پیرامون یکی از رایج ترین آسیب های ورزشی، پارگی منیسک زانو، اظهار داشت: این پارگی اغلب در زمان ورزش و با آسیب دیدگی های دیگر زانو از قبیل پارگی رباط صلیبی قدامی همراه است اما امکان بروز آن در حوادث و سوانح نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: در مفصل زانو ،دو مینیسک وجود داریم که یکی در طرف داخل و دیگری در خارج قرار دارند که جنس این مینیسک ها غضروفی، فیبری است و غیر از قسمت محیطی مینیسک ها سایر قسمت های آن خونرسانی ضعیفی دارد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه مینیسک به شکل های مختلفی دچار پارگی می شود، گفت: این پارگی با شکل ظاهری و محل پارگی در مینیسک مشخص می شوند که رایج ترین پارگی ها، پارگی طولی، افقی یا عرضی، مایل، شعاعی و ترکیبی از پارگی ها است.

هروی در خصوص وظایف اصلی مینیسک ها بیان داشت: مینیسک وظیفه افزایش پایداری مفصل زانو با عمق بخشیدن به سطح مفصلی، انتقال و پخش نیرو های وارده به مفصل و افزایش نرمی مفصل، جذب شوک های ضربه را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه احتمال دارد پارگی مینیسک پس از چند هفته خود را نشان دهد، بیان داشت: معمولاً زمانی که افراد از ناحیه مینیسک صدمه می بینند دچار احساس درد می شوند بویژه زمانی که زانوی خود را صاف می کنند اما امکان دارد این درد به درد مزمن زانو تبدیل شود.

این متخصص ارتوپدی در ادامه افزود: امکان دارد که در ابتدا درد بسیار خفیف باشد و شخص قادر به ادامه فعالیت خود باشد و چنانچه تکه های جدا شده منیسک بین استخوان های ران و درشت نی قرار گیرند درد شدیدی رخ می دهد.

هروی با اشاره به اینکه در اکثر موارد پارگی مینیسک با تورم و التهاب کمی همراه است، یادآور شد: چنانچه رگ های خونی مسدود شوند ممکن است تورم اندکی بعد از آسیب ایجاد شود یا در صورتی که مفصل با مایع تولید شده به وسیله سینوویوم در نتیجه التهاب پر شود، تورم چند ساعت بعد رخ دهد و درصورتی که سینوویوم آسیب دیده باشد، احتمالاً ملتهب شده و برای محافظت از خود مایعی تولید می کند که این امر موجب تورم زانو می شود.

وی خاطرنشان کرد: در برخی موارد صدمه ای که پیش از این رخ داده و درمان نشده باشد،امکان دردناک شدن آن در ماه ها یا سال ها بعد وجود دارد مخصوصا اگر زانو دوباره آسیب ببیند.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه بعد از هر صدمه احتمالاً زانو صدایی مانند «تیک» می دهد، قفل می شود یا فرد دچار احساس ضعف فراوان می شود، اظهار داشت: با فشار بر روی محل آسیب درد بیشتر می شود که گاهی فرد با قفل شدن زانو و ممانعت از باز شدن زانو مواجه می شود.

هروی با تاکید بر اینکه پس از پارگی، منیسک بهبود نمیابد زیرا فاقد رگ خونی مستقیم است، عنوان کرد: خالی شدن زانو، لاغر شدن عضلات چهارسر ران، احساس صدا دادن زانو بصورت کلیک یا تقه در حین خم و راست شدن از دیگر علائم پارگی مینیسک است.

وی در خصوص درمان پارگی مینیسک، گفت: درمان این پارگی شامل دو مرحله فاز حاد و فاز مزمن است که در فاز حاد آسیب باید زانو را تحت کامپرشن و درمان با یخ قرار داد به این صورت که معمولا در هر یک ساعت بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه از یخ بر روی موضع استفاده می شود بهتر است.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه درمان با یخ باعث کاهش تورم و التهاب در بافت آسیب دیده می شود، خاطر نشان کرد: پس از عمل جراحی ورزشکار باید چندین ماه تحت فیزیوتراپی های مستمر قرار گیرند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی
حوادث