روزانه ۶۰۰تن شیر در شهرستان نیشابور تولید می شود که با دارا بودن ۱۸کارخانه تولید لبینات سهم بسزایی در تولید لبنیات دارد.

شهرستان نیشابور با دارا بودن بیش از۲۳۷واحد دامداری یکی از مراکز اصلی تولید شیر در شمال شرق کشور است.

جعفر مسلمی رئیس اداره تولیدات دامی جهاد کشاورزی نیشابور گفت: در شهرستان نیشابور بیش از ۷۱هزار رأس دام سنگین شامل گاو و گوساله و بیش از ۷۳۰هزار رأس دام سبک شامل گوسفند و بز داریم که تولید سالانه ما را به بیش از ۲۱۵هزار تن در سال می رساند.

در این شهرستان روزانه ششصد تن شیر خام تولید می شود

محمد اعیانی دامدار نمونه شهرستان نیشابور با اشاره به میزان تولید شیر این واحد دامداری گفت: حدود ۳۰۰رأس گاو در این دامداری وجود دارد که ۷۰رأس آن دوشا هستند وروزانه هر گاو سه بار دوشیده می شود.

وی ادامه داد: در سال۸۹از هر رأس دام روزانه حدود۲۷کیلو شیر می گرفتیم، که اکنون این رکورد با استفاده از روش های اصلاح نژادی به حدود۴۰کیلو رسیده است.

 

سلیمانی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نیشابور نیز گفت: در شمال شرق شرق کشور نیشابور رتبه اول تولید شیر خام را دارد، تولید روزانه شیر دامداران نیشابور۳۰۰تن آن جذب کارخانه های لبنی نیشابور می شود و سیصد تن دیگر به سایر استان ها صادر می شود.

وجود ۱۸کارخانه فرآورده های لبنی در نیشابور

استفاده از روش های نوین دامداری باعث افزایش محصولات دامی در نیشابور شده است، شیر کاملترین غذا و منبع اصلی تأمین کلسیم بدن است که سرانه مصرف آن در ایران نصف استاندار جهانی است.

کاهش قیمت نهاده های دامی و برقرای و پرداخت یاران شیر از مهمترین مطالبات دامداران کشور است.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی
حوادث