علی نجفی شهردار نیشابور در خصوص اجلاس شهرداران حاشیه جاده ابریشم در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز گفت: در این همایش ملی شهرداران و مدیران شهری ۲۱ شهر، معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی و مجامع داخلی و بین المللی به همراه تعدادی از مدیران وزارت امور خارجه و مناطق آزاد تجاری کشور حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه رییس مجمع جهانی شهرهای مسیر جاده ابریشم و معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور از مهمانان ویژه همایش مزبور می باشند، یادآور شد: بدون شک یکی از اهداف اصلی این همایش احیای مجدد جاده ابریشم و ارتباط موثر بین شهرداران و مدیران اجرایی شهر‌های واقع در مسیر این جاده تاریخی می باشد که در هفتمین دوره از همایش های مرتبط که به میزبانی شهرداری نیشابور برگزار می گردد برای رسیدن به این اهداف تلاش خواهد شد.
نجفی ضمن یادآوری این مطلب که مسیر جاده ابریشم از چین و در ایران از نیشابور به عنوان اولین شهر آغاز شده و به قزوین به عنوان آخرین شهر ایرانی منتهی می‌شود، گفت: شهر تاریخی نیشابور تنها شهرستانی است که در طول تاریخ و در دوران های مختلف به طور ثابت و همیشگی و بدون هیج جابجایی جغرافیایی در جاده ابریشم حضور داشته و از جمله شهرهای مهم این جاده تاریخی بوده است.

شهردار نیشابور افزود: مجمع جهانی شهر‌های جاده‌ ابریشم به منظور گسترش همکاری‌های مشترک در جهت ساخت آینده‌ای روشن برای کلیه شهر‌های در مسیر راه ابریشم بر روی کمربند جاده‌ ابریشم جهانی در فضایی کاملا صلح‌آمیز، توسعه‌ای و نیز احترام به منافع مشترک به پیشنهاد برنامه اسکان بشر سازمان‌ملل‌متحد تأسیس شده است.

نجفی اظهارداشت : امیدواریم با همکاری همه نهاد‌ها و سازمان‌ها و همیاری همشهریان نیشابوری درجهت استفاده حداکثری ازموقعیت فراهم شده ضمن معرفی بهتر نیشابور در راستای توسعه شهر گام برداریم.

سید صفاالدین هاشمیان دبیر مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم نیز در همین ارتباط و با اشاره به اینکه تاکنون شش همایش داخلی با حضور مدیران و شهرداران ایرانی جاده ابریشم به میزبانی یکی از شهر‌های در مسیر برگزار شده است ، افزود: این مجمع در تلاش است تا با اتصال موضوعات فرهنگی، اقتصادی و گردشگری و ارتباط بین شهروندان، عاملی مؤثر برای بهره‌مندی شهر‌های مسیر از توانمندی‌های یکدیگر و حرکت به سمت تحقق توسعه پایدار شهری باشد.

وی افزود : هفتمین گردهمایی نیز در روز چهارم آبان ماه با هدف برقراری همکاری و همگرایی بین شهرداران ایرانی مسیر جاده ابریشم به میزبانی شهرداری شهر تاریخی و فرهنگی نیشابور برگزار می شود چرا که این جاده تاریخی، نوعی ترانزیت اقتصادی است.

هاشمیان طول جاده ابریشم را ۱۱ هزار کیلومتر اعلام کرد و گفت: این جاده شهرهای بسیاری را به هم پیوند داده است و ما به دنبال آن هستیم تا جاده ابریشم جدیدی برای پیوند شهرهای درمسیر، تاسیس کنیم.

وی تشکیل صندوق توسعه جاده ابریشم را از دیگر دستورالعمل های مورد نظر در همایش های قبلی ذکر کرد و گفت: راه اندازی و تشکیل این صندوق به شهرهایی که توان مالی ضعیفی دارند، برای ایجاد سرمایه گذاری در طرح های عمرانی و اقتصادی کمک می کند.
هاشمیان تصریح کرد: جذب سرمایه گذار از بین ایرانیان مقیم خارج از کشور، راه اندازی شبکه گردشگری جاده ابریشم و فعال شدن کارگروه های اقتصادی، فرهنگی و گردشگری از دیگر مسائل مطرح شده در همایش است.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی
حوادث