دکتر محمدرضا مجیدی سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو در جلسه ثبت جهانی شهرستان نیشابور که صبح روز پنج‌شنبه دوازدهم مردادماه در محل فرمانداری این شهر برگزار شد گفت: استان‌های خراسان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارند اما متأسفانه آن‌گونه که شایسته است معرفی نشده‌اند، مضجع شریف امام رضا(ع) استان را نورانی کرده اما به سایر ظرفیت‌های استان توجه خاصی برای معرفی نشده است.

وی افزود: آن‌گونه که حق خراسان در عرصه بین‌المللی است شناخته‌نشده است، امروز اگر یونسکو وارد حوزه گردشگری فرهنگی شده به دلیل ایجاد گردشگری پایدار بر محور میراث پایدار است.

مجیدی گفت: نیشابور گستردگی بسیاری دارد که باید در ابتدا باب شناسی کنیم و به ترتیب اولویت‌بندی کنیم، ر حوزه میراث ناملموس نیشابور بسیار قوی است و می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.

وی بیان کرد: چند روز قبل در مالزی مجموعه جواهرسازان جهان حضور داشتند و جای فیروزه نیشابور خالی بود، در کنار حوزه فرهنگ اگر به اقتصاد فرهنگ توجه شود مطمئناً زمینه اشتغال‌زایی نیز فراهم خواهد شد.

سفیر ایران در یونسکو گفت: در حوزه خراسان رضوی سال گذشته پرونده قنوات ثبت شد، از شروط ثبت میراث رعایت قوانین یونسکو است تا ثبت جهانی شوند.

وی افزود: جای بخش غیردولتی در یونسکو خالی بود که انجمنی را تشکیل دادیم تا اگر برنامه‌ای در حوزه ثبت بود راحت‌تر بشود آن را ثبت کرد، نیشابور یکی از بسترهای معرفی آن در حوزه خواهر شهری است.

مجیدی گفت: متأسفانه برخی کشورها در حال سرقت فرهنگی هستند به‌عنوان‌مثال امارات بادگیرهای یزد را به نام خود در حال شناساندن به جهان است.

وی ادامه داد: ماه گذشته در چین اجلاس بزرگی برای جاده ابریشم برگزار شد و باید به‌صورت خاص در حوزه خراسان به آن رسیدگی شود تا بتوان از این ظرفیت استفاده کرد.

مجیدی با اشاره به پایتختی فرهنگ جهان اسلام گفت: بنده به دنبال پرونده قم برای پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال جدید هستم، باید پروژه‌هایی تعریف شود تا در آینده بتوانیم نیشابور را به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی کنیم.

وی افزود: اگر نیشابور را در دنیا تبلیغ کنیم ایران را به دنیا معرفی کرده‌ایم، بی‌شک استفاده از ظرفیت‌های نیشابور باعث افتخار ایران اسلامی است.

انتهای پیام/

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی