در دهه های اخیر استفاده از روش های نوین آبیاری باعث جلوگیری از هدر رفت آب شده است و از طرف دیگر افزایش محصول را نیز بدنبال دارد.

فرهمند رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور در این خصوص به خبرنگار ما گفت: یکی از پروژه های مهمی که بدلیل مشکلات ناشی از کمبود آب و کاهش میزان بارندگی و آب تحویلی به مزارع کشاورزی کاهش داشته در حال اجرا است آبیاری نوین مزارع کشاورزی است.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، استفاده از روش های نوین آبیاری تأثیر زیادی بر کاهش مصرف این آب دارد.

حدود۱۵۰هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی تحت سیستم آبیاری نوین قرار گرفته است.

محمدرضا بهبودی مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی نیز در این خصوص گفت: سالیانه حدود۲۵تا۳۰هزار هکتار تأمین اعتبار صورت می گیرد و طی یک برنامه ریزی مناسب به سیتم آبیاری نوین مجهز می شوند.

وی افزود: با اجرای این طرح در اراضی می توانیم حدود۲۶۰میلیون متر مکعب صرفه جویی در آب کشاورزی داشته باشیم که علاوه بر کاهش مصرف آب موجب افزایش بهره وری محصولات زراعی نیز می شود.

 

بهبودی گفت: نیشابور با دارا بودن بیش از ۳۱۳هزا هکتار زمین کشاورزی تحت سیستم آبیاری نوین یکی از موثرترین شهرهای استان خراسان رضوی در اجرای این طرح است.

اجرای سیستم آبیاری نوین موجب خرسندی کشاورزان نیز شده است، یکی از کشاورزان در خصوص این سیستم گفت: در کشت ذرت علوفه ای توانستیم مصرف آب را از۱۵هزا متر مکعب در هکتار به۸هزار متر مکعب در هکتار کاهش دهیم.

وی بیان کرد: در کنار کاهش مصرف آب توانستیم افزایش عملکرد محصولات کشاورزی را داشته باشیم و در ذرت علوفه ای از حدود۴۰تن در هکتار به۶۰تن در هکتار محصولات افزایش پیدا کرده است.

لازم به ذکر است دولت برای اجرای سیستم آبیاری نوین تا۸۵درصد هزینه این طرح را به صورت وام بلاعوض به کشاورزان پرداخت می نماید.

انتهای پیام/

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی
حوادث