به گزارش عطار نیوز، محمدمهدی نوربخش صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد:شهرستان نیشابور در فصل بهار میزبان انواع پرندگان مهاجر از جمله گونه‌های مختلف پرندگان کنار آبزی مانند انواع حواصیل، بوتیمار، چنگر و… و پرندگان شکاری مانند لیل، پیغو، سنقر، کور کور، انواع سارگپه‌ها و عقاب ها، کرکس‌ها و دال به منظور زادآوری در زیستگاه‌ های مختلف این شهرستان بوده که این پرندگان فواید زیادی در چرخه اکولوژیکی و حفظ تعادل زیستی در محیط زیست طبیعی دارند.
وی ابراز کرد: شهرستان نیشابور به دلیل تنوع آب و هوایی و شرایط مساعد جغرافیایی و طبیعی، دارای ۵ منطقه حفاظت شده و تنوع زیستی مطلوب ومنحصر به فرد حیات وحش از جمله نژاد خالص قوچ و میش اوریال، آهوی ایرانی، پلنگ، گربه پالاس، سیاه گوش، گربه شنی، گربه وحشی، کفتار و کاراکال و گونه‌های مختلف پرندگان خشک زی، مهاجر آب زی و کنار آبزی و انواع پرندگان شکاری است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیشابور گفت:باتوجه به اینکه پرندگان شکاری با شکار جوندگان موذی، خرگوش، خزندگان و مار… نقش بسیار مهمی در مبارزه بیولوژیکی با آفات مزارع کشاورزی و باغات دارند،برخی از پرندگان نیز در فصل بهار در باغات اطراف شهر‌ها و روستا‌های این شهرستان اقدام به لانه سازی و جوجه آوری می‌نمایند.
نوربخش افزود : اما عده‌ای با ناآگاهی و یا سود جویی اقدام به شکار و صید غیر مجاز پرندگان وحشی و این گونه‌های ارزشمند را عملا از چرخه طبیعی خارج و کشاورزان و باغداران مجبور به مبارزه شیمیایی با آفات و جوندگان و ایجاد آلودگی در محیط زیست خواهند شد.
وی بیان کرد: از ابتدای سال تا کنون بیش از ۱۰ بهله از انواع پرندگان بویژه سارگپه، عقاب طلایی، انواع حواصیل و بوتیمار، کبک، شاه بوف به اداره حفاظت محیط زیست نیشابور تحویل که پس از تیمار در مناطق حفاظت شده این شهرستان آزاد می‌شوند

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی