به گزارش عطارنیوز، دکتر جواد بهادر خان کارشناس مسائل خانواده در همایش حجاب و عفاف که شامگاه روز چهارشنبه۲۱تیرماه در فرهنگسرای سیمرغ شهرستان نیشابور برگزار شد گفت: خانواده مجموعه به‌هم‌پیوسته‌ای است که در زیر یک سقف برای هدفی واحد جمع می‌شوند، به عبارتی خانواده‌ای تشکیل می‌شود که باید کانون گرمی و دارای کارکردی مثبت باشد.

هرکدام از ابزاری که در اختیار ما قرار دارد کارکردی دارد و کارکرد خانواده نیز سرآمد بخشی، آرامش بخشی، رشد و تولیدمثل سالم است، با این مشخصات می‌توانیم بفهمیم که آیا خانواده سالمی داریم یا خیر؟

خانواده کانون تربیت است، مراد از تربیت شکوفایی استعدادها است، مراد از تربیت محصول نهایی و به وجود آمدن یک انسان سالم بالغ‌بر صد ویژگی است.

یکی از شاخص‌ها مسئولیت‌پذیری است، برای سلامتی اجتماع مسئولیم، امیرالمؤمنین علی(ع)می‌فرمایند فرزندم با دوست و دشمن با عدالت رفتار کن، اولین کسی که دوست و عزیز ما باید باشد خودمان هستیم، آیا در مقابل خود احساس مسئولیت می‌کنیم که بخواهیم خود را رشد دهیم؟ حجاب از آنجایی مشکل پیدا می‌کند که ما در برابر خود مسئولیت‌پذیر نیستیم.

عدالت مبتنی بر علم و قدرت است، بدانید و باقدرت عمل کنید، اینکه بدانیم خدا چه می‌خواهد و بر آنچه خدا می‌خواهد استقامت کنیم، چرا استقامت نمی‌کنیم؟ برای اینکه عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس نداریم.

عدالت یعنی بدانید که نعمت‌های خداوند برای رشد و تعالی ما است و ما فکرمان درگیر حفظ ظاهر خودمان باشد، انسان سالم باید در عقاید و افکار خود رشد کند، باورهای ما ضعیف است و به خود ظلم می‌کنیم، ظلم مبتنی بر جهل و ضعف است.

چرا در مقابل خدای هر خطایی را انجام می‌دهیم؟ زیرا خدا را باور نداریم و ناظر بر خود نمی‌دانیم و یا اینکه خدا را باور داریم و در عمل به دستورات خداوند ضعف داریم.

پایه‌های حجاب و عفاف در فاصله یک تا سه‌سالگی گذاشته می‌شود، هشت مرحله رشد داریم، اولین مرحله رشد صفرتا یک‌سالگی است، بالاترین سرمایه اجتماعی اعتماد است، وقتی بچه در هر شرایطی گریه می‌کند مادر را می‌بیند می‌داند که کمکش می‌کند، پایه‌های اعتماد مربوط به مادر است، مادر باید با نوازش بچه را به خداوند نزدیک کند.

اولویت‌های خود را در زندگی به‌طور کامل نمی‌دانیم، اولین اولویت خلوت با خویشتن است، عرفای بزرگ ساعت‌ها خلوت با خویشتن داشتند تا به مرحله‌ای از عرفان رسیدند، دومین مرحله علم است برای تربیت فرزندان باید علم داشته باشیم.

انتهای پیام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی