20160711_140731

به گزارش عطارنیوز، مشروح این گفتگو به شرح ذیل است

خانم کمالی فلسفه و فایده های حجاب چیست؟

همه ما انسانها برای نگهداری چیزهای با ارزش، آنها را در پوشش متناسب قرار می دهیم به عنوان مثال طلا و جواهراتمان را در گاوصندوق می گذاریم و برای حفظ باغ و امنیت خانه، اطراف آن را دیوار می کشیم و نرده ای آهنین نصب می کنیم و برروی اتومبیل نو و گران قیمت، چادر می افکنیم، چرا؟ پاسخ بسیار روشن است، وقتی بچه ها هم پاسخ آن را به خوبی می دانند؛ و آن کلمه زیبای حفاظت است، حفاظت از ماشین؛ حفاظت از باغ و خانه و حفاظت از طلا  و جواهرات.

     اینک حجاب اسلامی هم همان خاصیت حفاظت را دارد، ولی پرسش اساسی این است؛” حفاظت از چی”؟!

     شاید برخی از افراد در پاسخ به این پرسش اندکی نیاز به تأمل و تفکر داشته باشند، ولی سرانجام پاسخ یک چیز است و آن: حفاظت از گوهر بسیار گرانبهای ” عفت و پاکدامنی”، که هزاران بار پر ارزش تر از طلا و جواهرات،  باغ، خانه و ماشین است!

     براستی اگر عفت آسیب ببیند انسانیت و شرافت انسان آسیب دیده است و این برای حیات آدمی در این جهان و در جهان دیگر بسیار زیانبار می باشد؛ در این جهان از آن جهت که بی آبرو می گردد و بی کس و کار می شود و از زندگی سالم باز می ماند؛ و در آن جهان به انواع عذابها و شکنجه ها گرفتار می آید.

حفظ چادر مایه وارستگی ست          جسم زن را حافظ برجستگی ست

زن بود گُل، چادرش خار بَدان           حافظش باشد زچشم این و آن

آیا  بین حجاب و عفاف رابطه ای وجود دارد؟

 شریف ترین آفریده پروردگار حکیم، انسان است و شرافتش نیز، تنها و تنها به صفات کمال او بستگی دارد که باید آنها را با اختیار و تلاش به دست آورد و خود را بدانها بیاراید.

یکی از صفات کمال- که لازمۀ شرافت انسان است- همان صفتِ” عفت و پاکدامنی” می باشد که برای پرورش آن، راههای گوناگونی وجود دارد؛ و بی شک پوشش متناسب، یکی از آن راههاست، اگر انسان پوشش کافی نداشته باشد عفتش پرورش نمی یابد و پرورش نیافتن عفّت، برابر با آسیب دیدن عزت و کرامت و انسانیّتِ انسان است.

به نظرشما حجاب چه فایده هایی دارد؟

حجاب رابطه مستقیم با امنیت دارد، قرآن کریم برای حفظ عفت بانوان و به جهت در امان ماندن از آزار و اذیت هوسرانان سفارش کرده: (( ای پیامبر به همسرانت و دخترانت و زنان مؤمن بگو: مقنعه ها، روسری ها و چادرهای خود را، بر خویش فرو افکنند[ تا گلو و سینه آنان دیده نشود] این کار، به اینکه [به عفت] شناخته شوند و مورد آزار و اذیت واقع نگر؁ت می گردد؛ و زندگی فردی و اجتماعی اش ناامن می شود؛ و در اثر آرایش های مکرر، زیبایی و جمالش را از دست می دهد؛ و ازینکه آیا مورد پسند دیگران است یا نه؟ همواره در استرس و نگرانی به سر می برد و هرگز لذت آرامش را نمی چشد؛ و اگر چنانچه متأهل باشد انرژی غریزه جنسی اش به هدر می رود و در نتیجه پایه های زندگی زناشویی اش متزلزل و لرزان می شود و بستر نزاع و طلاق و جدایی فراهم می گردد؛ و از رشد و پویایی جامعه می کاهد؛ و در نهایت به عنوان یک نوکر و سرباز دشمنِ دین و اسلام، در خدمت استعمارگران قرار می گیرد و بدین ترتیب سعادت در دنیا و آخرت را از دست می دهد.

به نظر حضرتعالی چه علل و عوامل سبب پدیده بدحجابی وبی حجابی می شود

– خودنمایی

– خود کم بینی و عقده حقارت

– کمبود محبت

– غربزدگی

– تربیت خانوادگیو پیروی از بزرگان خاندان

– تأثیرپذیری از محیط و اجتماع

– تأثیرپذیری از دوستان نابهنجار

– تقلید و پیروی از مسئولان و خانواده های آنان

– لجاجت

– ترس از تمسخر و استهزاء

– اشکال ها و ایرادهای بی پاسخ درباره حجاب

– انگیزه ازدواج و جلب توجه خواستگاران

– روسپی گری و خود فروش

– لذت جویی جنسی

– عادت

– شیک و زیباپوشی

درآخر اگر مطلبی هست عنوان بفرمائید

برخی می گویند رعایت حجاب اسلامی سخت و دشوار است! در پاسخ می گوییم: ممکن است برای برخی از افراد چنین باشد لیکن باید توجه داشت که بسیاری از انسانها برای رسیدن به مدارج عالی علمی با سایر امکانات مادی که تنها به سود دنیای محدود و فانی آنهاست حاضرند سختی ها و دشواری های فراوانی را به جان و دل بخرند و حال اینکه تحمل سختیها برای بدست آوردن صفات کمال سزاوارتر است. زیرا تحصیل صفات کمال و از آن جمله، عفت و پاکدامنی که فراهم کننده نعمت های بیکران و بی پایان جهان آخرت است، بسیار ارزش دارد، گرچه با سختی همراه باشد. چنان که یوسف علیه السلام برای حفظ عفت و پاکدامنی خویش، از محیط راحت و آلوده کاخ چشم پوشیده و زندان را با آن همه دشواری هایش برگزید.

     آری رعایت تکلیف ها و دستورهای دینی در آغاز معمولا همراه با دشواری و سختی است ولی باید بدانیم هرچه تکلیف دشوارتر باشد اجر وپاداش آن بیشتر است. چنان که امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید: «مَرارَه الدُّنیا حَلاوهُ الاخره وَ حَلاوهُ الدُّنیا مَرارَهُ الاخرهِ»[۶] تلخی و سختی انجام تکلیف و دستورات الهی در دنیا، مایه شیرینی آخرت است. و چشیدن شیرینی گناه در دنیا، مایه تلخی و عذاب آخرت است.

پایان پیام/*

[۱]

[۲] – نور(۲۴) آیه، ۳۱، هر دو آیه شریفه دانسته می شود حجاب برای بانوان واجب است، افزون بر این آیات دیگری وجود دارد که می توان وجوب حجاب و پوشش ویژه برای بانوان را از ان برداشت کرد، همانند آیه ۵۳ احزاب، ۶۰ نور و آیه ۳۱ سوره نور.

[۳] . اعراف (۷)، آیه ۱۵۷

[۴] . این معنی از آیه شریفه الا بذکر الله تطمئن القلوب استفاده و برداشت می شود.

[۵] . قدس، ش ۴۶۶۳ (۲۳/۱۲/۸۲)ص ۱۵٫

[۶] . نهج البلاغه، حکمت ۲۵۱٫

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی