عباس کرخی رئیس اداره اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز گفت: هنرمندان نيشابوري تاكنون در زمينه هاي مختلف هنري توانسته اند با خلق آثار منحصر به فرد گام سبقت را از دیگر شهرستان ها بربایند،نخستین نمايشگاه طراحی و طلاکاری  روی ظروف چینی آثار بانوان هنرمند نیشابوری در محل نگارخانه آتیه نيشابور در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

وی افزود: نمايشگاه طراحی و طلاکاری  روی ظروف چینی آثار بانوی هنرمند نیشابوری « زهره شمشیرگران» با ۲۵۰قلم سفال رنگ آمیزی شده و۲۰۰ سفال مینا وطلاکاری در معرض ديد عموم قرار دارد.

کرخی خاطرنشان کرد: نمايشگاه طراحی و طلاکاری  روی ظروف چینی بصورت دکوپاژ شده و با استفاده از بهترین رنگ های آلمانی و طلای ترک و هلندی ساخته شده که در معرض دید عموم علاقه مندان قرا گرفته است.

عراقی یاد آورشد: میناکاری یا میناسازی هنری است که سابقه‌ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی محسوب می‌شودو طلا تنها فلزی است که به هنگام ذوب شدن مینا اکسید نمی‌شود از اینرو امکان اجرای طرحی همراه با جزئیات و با شباهت هر چه تمامتر بر روی مینا را ایجاد می‌کند.

وی عنوان کرد: شکل‌گیری مینا نیز از ترکیب اکسیدهای فلزات و چند گونه نمک در مجاورت حرارت بالا(۷۵۰ تا ۸۵۰ درجه سانتی گراد) می‌باشد که رنگ‌ها در طول زمان و بر اساس دما بوجود می‌آیند. امروزه در ایران کانون تولید میناکاری شهر اصفهان می‌باشد و استادان برجسته‌ای در تولید آثار مینا مشغول به فعالیت هستند.

این مقام مسئول به هدف از اين نمايشگاه اشاره كرد و گفت: اين نمايشگاه با هدف ترويج هنر طراحی وطلاکاری  روی ظروف چینی در بين جامعه هنري بخصوص جوانان  و تشويق اين قشر مهم جامعه و نقد و بررسي آثار ايشان برگزار گرديده است.

معاون  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور تصريح كرد: نمايشگاه طراحی وطلاکاری  روی ظروف چینی تا ۱۷ اسفند۹۶ هر روز از ساعت ۱۰ الی ۱۳ و ۱۷  الی ۲۰:۳۰  بعدازظهر در محل نگارخانه آتیه واقع در خیابان بلوار امیرکبیر یک نیشابور پلاک ۱۱  بر پا مي باشدو در معرض ديد عموم قرار دارد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی