جواد محمدیان رئیس بنیاد مسکن شهرستان نیشابور در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز با اشاره به مقاوم سازی واحدهای روستایی گفت: تعداد کل واحدهای مسکونی روستایی شهرستان های نیشابور و فیروزه نیشابور ۵۴هزار و۵۶۲ واحد است که از این تعداد ۳۸.۷درصد مقاوم و ۶۱.۳ درصد غیر مقاوم می باشد و با اجرای طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی تاکنون بیش از یازده هزار واحد مقاوم احداث گردیده که باعث کاهش ۲۱ درصدی واحدهای غیرمقاوم شده است.

وی ادامه داد: به منظور جبران خسارات مالی به واحدهای آسیب دیده از حوادث طبیعی مبلغ ۷ میلیارد ریال طی سال های ۹۳ تا ۹۵ به مالکین واحدهای آسیب دیده در روستاها پرداخت شده است و از آنجا که کشور ما بر روی کمربند لرزه ای قرار دارد و مکررا زلزله های شدید رخ داده که منجر به آسیب دیدن واحدهای مسکونی و خسارات مالی و جانی می شود بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تلاش می نماید نسبت به مقاوم سازی مسکن روستایی اقدام نماید.

محمدیان در خصوص میزان تسهیلات ارائه شده گفت: در این مسیر از تسهیلات ابلاغی دولت، کمک های بلاعوض از محل حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره)، بنیاد برکت، بنیاد جانبازان، سازمان بهزیستی، کمیته امداد حضرت امام (ره)، خیرین و … بهره گیری می شود و از آنجا که مقاوم سازی مسکن روستایی موضوع بسیار حیاتی است و هرگونه تاخیر در انجام آن منجر به خسارات غیرقابل جبران می شود انتظار می رود تمام دستگاه های مرتبط نهایت تلاش خود را بکار برند ولی متاسفانه بانک های عامل همراهی مناسبی ندارند.

وی افزود: با توجه به بهای مصالح و همچنین توان مالی اندک متقاضیان روستایی ضروری می باشد سقف فردی تسهیلات به نحوی تعیین گردد که بتوان با آن سفتکاری قابل بهره برداری را انجام داد که این مبلغ حدود ۳۰۰ میلیون ریال است، در صورتی که در حال حاضر مبلغ تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریال است.

محمدیان با اشاره به اجرای طرح هادی در شهرستان نیشابور گفت: تعداد روستای بالای ۲۰ خانوار شهرستان نیشابور ۳۳۱ روستا است، عملیات بهسازی معابر در ۶۴ روستا در قالب اجرای طرح هادی انجام و آسفالت ریزی شده است و عملیات بهسازی معابر در ۲۸ روستای دیگر در قالب استفاده از قیر تهاتری و قیر رایگان انجام و آسفالت ریزی شده است،شاخص طرح هادی اجرا شده و در دست اجرای شهرستان ۲۵٫۸ درصد می باشد، در حالی که شاخص طرح هادی اجرا شده و در دست اجرای استان ۳۱٫۳ و درصد کشور ۳۷ درصد است.

وی بیان کرد: اعتبارات استانی مصوب سال جدید برابر ۵۳ میلیارد ریال بوده که تاکنون ۳۰ درصد تخصیص داشته است، اعتبارات ماده ۱۸۰ مصوب سال ۱۳۹۶ نیز برابر ۲۶ میلیارد ریال بوده که تاکنون تخصیص نیافته است و با فرض تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار مصوب سال ۱۳۹۶ اعتبار لازم برای تکمیل ۲۸ روستای نیمه تمام ۲۹ میلیارد ریال برآورد می شود.

وی در خصوص اجرای طرح هادی شهرستان فیروزه نیز بیان کرد: تعداد روستای بالای ۲۰ خانوار شهرستان نیشابور ۶۸ روستا است، عملیات بهسازی معابر در ۱۸ روستا در قالب اجرای طرح هادی انجام و آسفالت ریزی شده است، شاخص طرح هادی اجرا شده فیروزه۳۹٫۷درصد است.

رئیس بنیاد مسکن نیشابور گفت: نیاز به بازنگری اساسی در ضوابط بالادستی تهیه طرح هادی روستا وجود دارد، بعنوان مثال تعداد قطعات اراضی سمت توسعه روستا بر اساس آمار اعلامی خانه بهداشت محاسبه می گردد و با توجه به روند مهاجرت معکوس به روستاها در سنوات گذشته این آمار قابل مقایسه با واقعیت موجود نمی باشد.

وی در خصوص مسکن مهر گفت: تعداد یک هزار و۷۱ واحد مسکن مهر در شهرهای زیر۲۵هزار نفر احداث گردیده که با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد رو به اتمام است.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آخرین اخبار
سیاسی
حوادث